Studenci zatrzymują się w różnego rodzaju miejscach. Obecnie wielu studentów wybiera tańsze hotele jako miejsca swojego pobytu w czasie, gdy odbywają się egzaminy wstępne na studia lub jakieś inne ważne egzaminy, na które muszą oni specjalnie przyjechać.

Wiele hoteli położonych w pobliżu większych uczelni stwarza możliwość wynajęcia takich pokoi, które posiadają standard pokoi studenckich. Oczywiście są to jak najbardziej czyste i zadbane pokoje, które zapewniają dostęp do podstawowych sprzętów hotelowych, jednak nie są to pokoje o podwyższonym standardzie, a dzięki temu pozostają stosunkowo tanie.

Nikogo więc już nie dziwi widok studentów zatrzymujących się w hotelu znajdującym się w pobliżu jednego z ośrodków studenckich. Poza tym zdarza się, że niektórzy hotelarze decydują się na zakładanie takich hoteli, które już z samej nazwy są hotelami studenckimi, a dzięki temu osoby w nich przebywające mogą płacić nieco mniej za wynajem poszczególnych pokoi. Natomiast ci studenci, którzy nie chcą zatrzymywać się w hotelach mogą korzystać z miejsc noclegowych położonych w pobliżu uczelni.
W pobliżu uczelni można korzystać z różnego rodzaju tanich noclegów w Lublinie nie posiadających standardów hotelowych. Wynajmowaniem pokoi dla studentów zajmują się osoby prywatne mieszkające w blokach i domach oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu pokoi w ośrodkach turystycznych i agroturystyce. Trzeba przyznać, że noclegi u osób prywatnych są bardzo lubiane przez spokojnych studentów, którzy chcą poświęcać czas na naukę.

Poza tym pokoje u osób prywatnych wynajmowane są przez młodych studentów, którzy po raz pierwszy przebywają na terenie jakiegoś miasta, a w związku z tym nie czują się w nim zbyt pewnie i chcieliby otrzymywać pomoc od tych osób, które już od dłuższego czasu mieszkają w takim czy innym miejscu. Natomiast ci studenci, którzy cenią sobie wygodę i swobodę wynajmują pokoje w mieszkaniach typowo studenckich bez właścicieli.