Poważna awaria samochodu może się zdarzyć praktycznie każdemu kierowcy. Dzieje się tak dlatego że wprawdzie każdy samochód jest szczególnego rodzaju pojazdem konstruowanym według bardzo szczegółowych zasad, to jednak wskutek częstego używania może on być nadmiernie eksploatowany.

Poza tym niektóre samochody posiadają trudne do stwierdzenia wady fabryczne, a inne są po prostu nadmiernie eksploatowane, a przez to skraca się ich przydatność do użycia. Wobec tego naprawy samochodów muszą być przeprowadzane dosyć często, a niektóre z nich bywają naprawdę poważne. Wśród takich poważnych napraw samochodów wymienić należy naprawę skrzyni biegów. Taka naprawa musi zostać bardzo dokładnie przygotowana, a następnie przeprowadzona z uwzględnieniem wszystkich zasad dotyczących napraw skrzyń biegów. W przeciwnym razie takie awarie będą doprowadzały do poważnych problemów z samochodem, a niekiedy nawet przyczyniały się do faktu, że nie będzie można używać swojego samochodu.
Inną poważną naprawą samochodów jest naprawa sprzęgła. Należy ona do jednych z bardzo często wykonywanych napraw, a jednocześnie jej wykonywanie wymaga posiadania odpowiednich umiejętności przez pracownika warsztatu samochodowego.

Poza tym właściciel samochodu pozostawiając w warsztacie samochodowym swój samochód z podejrzeniem awarii sprzęgła musi nastawić się na to, że naprawa jego samochodu może trochę potrwać i będzie wymagała kupienia różnego rodzaju części. Jednak udana naprawa sprzęgła jest jedną z tych napraw, które potrafią bardzo przedłużać żywotność samochodu i sprawiać, że jazda nim będzie sprawiała ogromną przyjemność. Wobec tego mechanicy zajmujący się naprawą samochodów bardzo lubią dokonywać w samochodach poważniejsze naprawy i zajmować się usprawnianiem ich działania. Wiedzą oni, że wykonywanie tego rodzaju prac może stanowić dla nich stałe i pewne źródło dochodu. Poza tym muszą od siebie wiele wymagać i stale poszerzać swoje umiejętności.