Programy księgowe bywają bardziej lub mniej skomplikowane i rozbudowane. Od osób posiadających takie programy zależy, jakie funkcje będą przez nie posiadane i w jaki sposób będą w nich archiwizowane dokumenty.

Oczywiście wybór konkretnego programu księgowego uzależniony jest od tego, jak duża firma jest obsługiwana przy jego wykorzystaniu oraz od tego, jak wielu klientów ona posiada i jaką ilość różnego rodzaju dokumentów wydaje każdego dnia. Wobec tego obecnie można posiadać bardzo różne programy księgowe. Wiele z nich nadal obsługiwanych jest w ręczny sposób. Taki tradycyjny sposób obsługi programów księgowych sprawdza się zwłaszcza w niewielkich firmach oraz w takich ośrodkach, które zajmują się wykonywaniem bardziej specjalistycznych usług.

Czasami zdarza się, że dokładny opis takich usług wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i znajomości określonego słownictwa. Dlatego tylko dobrze wykwalifikowani pracownicy są w stanie stwierdzić czy w jakichś dokumentach wystawianych przez firmę nie ma żadnych błędów. Jednak nawet takie firmy mogą korzystać z programu ocr pozwalającego na wprowadzanie przynajmniej wybranych faktur do programów księgowych obsługiwanych w bardziej automatyczny sposób.

Każdy program do skanowania faktur pozwala na skanowanie każdej ilości faktur wystawianych przez konkretną firmę. Zaletą programu komputerowego jest fakt, że potrafi on przetwarzać naprawdę dowolną ilość faktur, a jego działanie jest w mniejszym stopniu uzależnione od działania tzw. czynnika ludzkiego. Wobec tego przy jego wykorzystaniu można zajmować się obsługą wszystkich firmowych faktur i wprowadzaniem do systemu elektronicznego. Taki system elektroniczny może być często sprawdzany przez kierowników firmy, którzy dzięki temu będą w stanie niemal stale kontrolować sposób działania swojego przedsiębiorstwa. Jest to bardzo ważne, aby osoby posiadające jakieś firmy mogły zachowywać dostęp do programu ocr do skanowania faktur.