Docieplenie domu – jakie są tego korzyści?

Jeśli w sezonie zimowym płacisz bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie domu, a może mimo odkręcenia kaloryferów na maksa w domu dalej jest zimno, to odpowiednia chwila, żeby zdecydować się na docieplenie domu. Jakie korzyści będziesz miał robiąc to w Warszawie lub Pruszkowie i dlaczego jest to tak bardzo polecane? 

Jak dużo zaoszczędzisz dzięki docieplaniu domu?

Docieplenie domu mimo tego, że może wydawać się mocno kosztownym ulepszeniem, może przyczynić się do zminimalizowania opłat za ogrzewanie nawet o 30%. Elewacja mająca dużą masę akumulacyjną może utrzymywać stabilne temperatury bez względu na miesiąc. To znaczy, że zimą, kiedy na dworze jest temperatura na minusie, w docieplonym domu będzie mimo wszystko ciepło, a latem będzie chłodniej.

Domy, których nie docieplamy narażone są na wilgoć i na rozwijanie się grzybów lub pleśni, a te są niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Na dodatek jeśli na murach wystąpi wilgoć, możemy być zmuszeni do zaangażowania firmy, która osusza mury, a to wiąże się z następnymi opłatami, które trzeba pokryć. 

Docieplanie domu a zdrowie i względy ekologiczne

Jeżeli mieszkasz w Warszawie, albo okolicach jak przykładowo Pruszków, to na pewno przeszkadza Ci zanieczyszczone powietrze, które pojawia się rok w rok w zimę. Zgodnie z informacjami od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w Polsce zasadniczym powodem smogu są zanieczyszczenia, które pochodzą z indywidualnego ogrzewania budynków jednorodzinnych.

W dodatku mieszkanie w nieocieplonym budynku może negatywnie wpływać na naszą kondycję. Jeśli w mieszkaniu mamy nieodpowiedni mikroklimat i powietrze jest za bardzo przesuszone od dużego ogrzewania to mamy słabą odporność. Jesteśmy więc w takiej sytuacji wystawieni na częstsze zachorowania. Jeżeli natomiast oszczędzamy na ogrzewaniu a nasz dom nie posiada docieplenia to wystawiamy go na zbyt dużą wilgoć, a w konsekwencji na rozwijanie się grzybów oraz pleśni, które też są niedobre dla samopoczucia.

Powinno się również zaznaczyć, że odpowiedni mikroklimat i komfort termiczny są niesamowicie istotne dla formy oraz jakości życia. Dlatego już teraz pomyśl o dociepleniu domu nie ważne czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Czy docieplenia domów mogą mieć wpływ na estetykę?

Prawdopodobnie nie jest to oczywiste, ale docieplony budynek ma lepszą izolację od odgłosów. Jeśli mieszkasz w lesie albo niedużej miejscowości to prawdopodobnie nie jest to takie ważne, jednak na większym osiedlu różnica jest znaczna. Warto mimo wszystko zadbać o to żeby warstwa ocieplająca nie była zbyt gruba, ponieważ ograniczymy tym samym dopływ słońca, a to może nie być wcale takie fajne i dobre. Brak światła słonecznego wpływa negatywnie na naszą kondycję psychiczną. Na koniec jeszcze jedna istotna wiadomość – docieplając budynek można od razu zapewnić sobie stylową elewację. Dzięki temu osiągniemy dwa efekty jednocześnie – nasz budynek będzie docieplony i ulepszymy jego wygląd zewnętrzny. Właściwie docieplony lokal to także większa cena jeśli zdecydujemy się go sprzedać.

Źródło: STIS – docieplenia Warszawa