Jak zmniejszyć spalanie w samochodzie?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że spalanie jest niezwykle ważną kwestią, którą dobrze jest sugerować się podczas kupna samochodu. Należy jednakowoż mieć świadomość, że ostateczne spalanie nie jest zależne tylko i wyłącznie od specyfikacji samochodu (choć to też), lecz również od rodzaju oraz sposobów jego eksploatacji. Warto zatem zorientować się, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie, żeby nie zbankrutować i wydawać stosunkowo niewiele pieniędzy na paliwo niezależnie od tego, czy jeździmy starą ekonomiczną Skodą, czy też prawdziwym potworem o wielkiej pojemności silnika. 

Od czego zależy spalanie?

Niezwykle kluczowe jeśli chodzi o spalanie paliwa są: ilość koni mechanicznych, a także pojemność silnika. Warto jednak pamiętać, że to, jak eksploatujemy pojazd, także w istotny sposób wpływa na spalanie. Oczywiście dobrze jest zdawać sobie sprawę, że jazda po mieście wymaga znacznie większych nakładów paliwa, niż długa trasa pokonywana jednostajnym tempem, bez ciągłego zatrzymywania się oraz wracania do poprzedniej prędkości. Jeśli w związku z tym kluczowym przeznaczeniem naszego samochodu będzie jazda miejska, najlepiej zainwestować w ekonomiczną jednostkę.

Codzienna eksploatacja – jak wpływa na spalanie paliwa?

Żeby zmniejszyć spalanie paliwa, należy trzymać się paru niezwykle prostych reguł. Po pierwsze, świetnym pomysłem jest unikanie korków i wybór takich tras, które ograniczają przebywanie w nich do niezbędnego minimum. Ponadto dobrze jest jechać ze względnie stałą prędkością na jak najwyższym biegu – w trasie idealną prędkością jest około 100-110 kilometrów na godzinę na piątym lub szóstym biegu. Ponadto, nie warto decydować się na nieustanne zwalnianie i przyspieszanie – jednostajność tempa jest najważniejsza, aby spalanie było zredukowane do minimum. Wierzymy, że rzeczowo odpowiedzieliśmy na pytanie odnośnie tej niezwykle ważnej kwestii, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie. 

Źródło: Torst