Jakie istnieją rodzaje betonu i gdzie je wykorzystujemy?

Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest z reguły stosowany przy tworzeniu fundamentów, stropów albo schodów. Ale dzięki przekształceniom składu miksów betonowych można dostać również materiały o oryginalnej specyfikacji. Za sprawą takiego betonu można tworzyć elementy, które będą pełnić rolę przykładowo dekoracji.

Co wiemy o betonie zwykłym?

Beton zwykły jest zazwyczaj wykorzystywany przy wytwarzaniu elementów konstrukcyjnych takich jak ściany osłonowe czy też pustaki, w deskowaniach i jako wylewki. Niestety taki typ betonu pomimo tego, że jest solidny to może pękać i rozwarstwiać się. Wylewki betonu zwykłego nie powinno się robić zimą.

Aby wyprodukować ten rodzaj betonu, stosuje się kruszywo naturalne takie jak żwir albo kruszywo łamane jak między innymi granit.

W nawiązaniu do norm europejskich, które definiują beton zwykły jako materiał o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to terminologią tą są objęte także betony o specyficznych parametrach – na przykład betony wodoszczelne, betony mostowe lub też betony hydrotechniczne.

Co to są i jakie istnieją klasy betonu?

Każdy rodzaj betonu ma określoną klasę, która mówi o tym jaka jest gęstość pozorna i wytrzymałość na ściskanie. W tej klasyfikacji obowiązują ogólnie przyjęte normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i w ten sposób betony ciężkie mają oznaczenie „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu oprócz liter są także liczby i określają one przywoływaną wcześniej wytrzymałość. W kwestii betonów ciężkich oraz zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast mają zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

W taki sposób jeśli planujemy zbudować dom to najczęściej będziemy zmuszeni sięgnąć po beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Jakie są rodzaje betonu?

W sklepach można kupić dużo różnych typów betonu, jest ich przynajmniej kilkanaście i każdy ma nieznacznie inną mieszankę, a więc również gęstość i zastosowanie. 

Wyróżnić możemy na przykład beton konstrukcyjny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, lekki, wysokowartościowy, wodoszczelny, architektoniczny oraz ze zbrojeniem rozproszonym.

Dla przykładu beton samozagęszczalny zazwyczaj użyjemy do wykonania fragmentów żelbetowych, które powinny mieć skomplikowane kształty albo gęste zbrojenie i nie ma możliwości użycia wibratorów, które mają za zadanie je usztywnić. 

Beton hydrotechniczny natomiast podczas wznoszenia konstrukcji służących kształtowaniu zasobów wodnych. Jest tak ponieważ charakteryzuje się niesamowicie dużą odpornością na wilgoć, mróz i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny znowu będzie niesamowicie często spotykany w trakcie wykańczania pomieszczeń dlatego, że jest on bardzo wytrzymały a mimo wszystko jest bardzo estetyczny. Elementom które są wykonane z tego typu betonu można nadać każdą formę, fakturę i kolor.

Jak widzicie istnieje dużo różnych rodzajów betonu i przed dokonaniem zakupu powinno zainteresować się jaki rodzaj jest nam potrzebny. Warto również zadbać o to, aby firma, z której chcecie nabyć tworzywo była zaufana, a taką z pewnością odkryjecie w województwie Pomorskim. W Gdańsku i Gdyni istnieje wiele fachowych producentów betonu, np Polgravel – beton i na pewno nie zawiedziecie się zamawiając od nich mieszankę.