Zalety ciężarówek na gaz

Istnieje dużo powodów z jakiego powodu ciągniki napędzane benzyną to dalej ulubiony pojazd właścicieli firm. Pomimo tego ostatnio na popularności zyskuje gaz ziemny. Dołożymy starań, aby przybliżyć Ci najbardziej znaczące zalety tego sposobu napędu. Zobaczysz jak ciągniki na biogaz oszczędzają twój czas i finanse na masę sposobów.

Artykuł został opracowany w oparciu o informacje ze strony firmy www.elpigaz.com, specjalisty w tej dziedzinie.

Jak działa układ CNG?

CNG bardzo często wybierany jest zamiast klasycznej instalacji LPG. Pojazdy CNG mają układ napędowy zasilany metanem. Szczególnie często jest to wybierane do większych pojazdów transportowych, z powodu jego licznych korzyści.

Niska cena gazu

Cena gazu ziemnego w stosunku do oleju napędowego jest bez porównania niższa, może osiągnąć nawet 30%. Pomaga w tym brak akcyzy na LNG. Prawo w Polsce wyklucza także te pojazdy z opłaty emisyjnej. Istotnym aspektem jest nie tylko wykluczenie dużej ilości kosztów, jak również niskie spalanie biogazu. Przyjmuje się, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To ważna oszczędność w ciągłej eksploatacji pojazdu, która przyczynia się do wzrostu powodzenia tego sposobu napędu.

Zwolnienia z opłat w przypadku transportu na zachód

Szereg państw na zachodzie  wzywa przewoźników korzystania z bardziej zrównoważonej metody transportu. Dla użytkowników mniej szkodliwych dla środowiska metod usuwane bądź obniżane są koszty opłat drogowych. Przewoźnicy korzystający z pojazdów spalających gaz mogą otrzymać zwolnienie z Maut w razie transportu do Niemiec. Także w przypadku wyjazdów do Włoch eko ciężarówki mogą liczyć na 30% ulgi. Przy rutynowych kursach jest to spora oszczędność przemawiająca na korzyść przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Ekologiczne rozwiązanie

Instalacja CNG jest bardzo przyjazna dla środowiska. Przede wszystkim w trakcie spalania nie są produkowane dymy oraz substancje rakotwórcze, także emisja dwutlenku węgla jest znacznie ograniczona w porównaniu do innych silników. Wybór ciężarówek napędzanych biogazem sprzyja mniejszej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na eko rozwiązania, które mają powstrzymać zmiany klimatyczne. Przy ogromie kilometrów, które pokonują pojazdy ciężarowe w ciągu roku zmiana benzyny na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to dobre rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność w wielu dziedzinach.

Ciężarówki zasilane gazem – z jakiego powodu warto na nie zdecydować?

Instalacja zasilana gazem ziemnym wyróżnia się licznymi zaletami. Przede wszystkim jest wyjątkowo bezpieczny. Prawdopodobieństwo wybuchu i uszkodzenia silnika jest niewielkie, ponieważ substancja charakteryzuje się wysokim progiem samozapłonu. Dzięki temu można także wjeżdżać i parkować na parkingach podziemnych. Metan jest wyjątkowo wydajny i można na nim przejechać większy dystans. Jednym z największych atutów gazu ziemnego jest jego niska cena. Metan jest znacznie wydajniejszy od innych typów substancji napędowych.